24.06.2021
Raamat, mis annab juhiseid loobumiseks, mis on nutikas strateegia, mida karjääris ja elus kasutada. Loobumine aitab sihile jõuda ja samas võib loobumine olla väga vale otsus.
Jah, sest inimestel pole aega, et valida parimat. Ka valikut on liialt palju. Liigse riski vältimiseks, teeme otsuse juba teada olevate parimate vahel. Ning hea, kui kuulud tippu, kelle seast valikut tehakse. Mängus taas lühikese pea ja pika saba jutt, millest Godin on kirjutanud raamatus "See on turundus".
Maailma parim olemine tähendab tegelikult kliendi/ostja vaates maailma: nõudmised, kvaliteet, raha hulk, mida ta on võimeline välja käima jne. St maailm on väga subjektiivne (võib-olla isegi isekas), paindlik, avar, mikro vastandina massiturule ja spetsiifiline. Seega igaüks meist võib olla maailma parim.
Lihtsaim märk, et millestki tuleb loobuda. Jällegi tuleb meeles pidada, et loobumist tuleb meie eludes tihedamini ette, kui me seda teadvustame. Edukaid ettevõtteid iseloomustab justnimelt strateegiline loobumine. Alustamine on alati uus ja huvitav. Ja siis tulevad teele igasugused takistused. Seisak. Vot siin edukad leiavad gaasipedaali, et ikka edasi liikuda. "August läbiminek läheb kiiremini, kui sellega tegeleda (lk 22)." Aga paljud meist ei suuda loobuda, sest see on valus või tobe.
Godin nendib, et küps tegu on mõistmine, et mõne tegevuse/projektiga ei tasugi algust teha. Enne alustamist peame veenduma, et meil on piisavalt eneseusku, et takistustest läbi tulla. Veel peame paika panema plaani, millal ja mis tingimustes loobume ettevõtmisest ning selle juurde ka jääma.
Rasketes olukordades aitab otsustada alati tegutsemine. Madalseis ehk suured probleemid on olemise põhjus, sest muidu saab meid asendada kellegi teisega. Suhtugem sellesse kui võimalusse!
Kui hakkame millegagi tegelema, jätame kõrvale need projektid, asjad, ajakulud, mis samaväärseid võimalusi kui antud teekond ei paku. Raskuste ilmnedes on ainult kaks head valikut: loobuda või olla erakordne. Kui tunneme, et ei suuda madalseisu erakordselt lahendada, siis loobume ettevõtmisest. Aga lõpetamine selles staadiumis võib olla halb otsus, mis võtab arvesse ainult lühiperspektiivi. Ehk siis, kas hetkel kannatamine väärib seda valgust, mida tunneli lõpus loodame näha? Kui jah, siis tuleb minna edasi erakordselt. Kui ei, siis lõpetada.
Mõte, et pole midagi kaotada, annab väga palju võimu. Ja see on hea seisund, mis võimaldab edasi liikuda. Ka väga-väga-väga-väga-väga väikese sammu tegemine on edasi liikumine. Teeme selle ikka ära, eriti kui on raske.
Uhkus võib olla viimane õlekõrs, millest hoiame kinni, et mitte loobuda. Loobumine on märk, et me ei saa antud asjas heaks, lihtsam on asju edasi lükata ja endale valetada ning olla keskpärane. Harjumusest on raske loobuda ja muutus tundub hirmutav. Kui miski tekitab probleeme, siis on lihtsam uut asja alustada kui vana probleeme lahendada.
Ettevõtjana on okei loobuda tootest, mudelist, omadustest. Turust, nišist ja strateegiast ei pea loobuma. Edulugude taga on tegelikult teekond, mis on pikem kui arvame. Üleöö tuntusele massi/niši seas on eelnenud järk-järguline turu hõivamine.
Õhuke raamat, mis paneb mõtlema loobumise-teemale ning loobumise normaliseerimisele. Soovitan.
Tsitaate Seth Godini raamatust "Madalseis" loe Lugemispäevikust.
Raamatu kaanepilt pärineb Rahva Raamatu kodulehelt