09.09.2019
Kristi Saare on Jaak Roosaare kõrval veel üks inimene, kelle kuulamist ja lugemist ma fännan. Ja vist tibake rohkemgi kui Roosaaret. Ning vahet pole, mis teemal. Näiteks hiljuti jagas ta oma kogemusi Digiturunduse Praktikumis, kus koos Priit Kallasega rääkis turundamise teemadel.
Raamat "Kuidas alustada investeerimisega?" jaotub kolme suurde ossa: raha asjad korda, kuhu investeerida ja kuidas investeerida läbimõeldult.
Esimeses osas räägitakse säästmisest, miks seda teha; eelarvest, raha leidmisest investeerimiseks läbi lisatööde või palgatõusu küsimise. Samuti saab üldiselt mõtiskleda oma rahalise seisukorra üle, millisel tasemel järgnevatest viibid: täielik sõltuvus teistest—toimetulek—stabiilsus—otsustusvabadus—finantsvabadus—tõeline rikkus. Samuti on Kristi kirja pannud raha-teemad, mida läbi arutada pere siseselt. Ja annab kaasa spikri kulutusest, mida vaagida, et kas sul neid tõesti vaja läheb.
Teine osa annab hea ülevaate erinevate varaklasside plussidest ja miinustest. Ja jagab ka paari esimest sammu, mida huvi korral antud varaklassis astuda.
Kolmas osa kutsub üles leidma mõttekaaslasi, investeeringud hajutama ning mõtlema selle üle, kas teha oma investeeringud eraisikuna või firma alt.
Leheküljel 15 on toodud mõte, mis tegelikult kuulub Roosaarele. See on midagi sellist, et kui säästa üldse ei õnnestu, siis tuleb ausalt tunnistada, et oledki vaene. Vaatamata sellele, et ma siiski igas kuus midagigi säästan ja ennast vaesena ei tunne, sain ma paar aastat tagasi aru, et kõigun suhtelise ja absoluutse vaesuse piirimail. Seda siis tänu statistikale, mis mulle kuskilt silma jäi.
See-eest oli mul eelmise buumi ajal tuttav, kes kurtis vaesusstressi üle. Olgu, meie olukorda, ülalpeetavaid ja eluaset, võib-olla ei saa võrrelda. Aga see on miski, mille üle ma olen nüüd vahete-vahel mõelnud.
Olen näide sellest investorist, kes tootlust ei arvuta ning väga ei mäleta mida ta kokku ostnud on. Investeerimisstrateegia saan kokku võtta lausega "peaasi, et tiksub". Ja seda mõlemat pidi. Ehk mulle iga kuu intress ja mina pisikese summa uut raha peale.
Kui ma veel Investly’s tegutsesin ja Investly kuidagi kokku ei suutnud arvutada, kui palju eelmisel kuul intresse teenisin, meeldis mulle oma kuu kokkuvõtteid teha paberi-pliiatsiga. Ühel hetkel kolisin üle Google Sheets’i. Täpset põhjust ei mäletagi, aga ilmselt kasutusmugavus.
Seales tabelis ei olnud midagi keerukat. Kõikide oma portaalide intressid ja nende lõppsumma kokku. 2019. aasta kevad-suvel jõudis kuskilt minuni Kristi vana blogipostitus "Mida panna kirja investeerimise Excelisse" . Tegin endale siis ka. Tunnistan, et ehitamisrõõm oli vist suurem, aga tänu sellele tabelile sain aru, et vaikselt on mu üks selle aasta soov juba tasapisi täitunud. Lihtsalt pikema perioodiga laenud hakkavad lõpule jõudma ja perioodi lõpus makstavad intressid teevad ilma.
Suur oli mu üllatus, kui nüüd lugedes avastasin selle sama Exceli näidise ka raamatust. Esmakordsel lugemisel talvel 2019, jäi see päris tähelepanuta. Raamatus on olemas õpetus varaklasside kaupa jaotuse tegemisest. Võib-olla teen ka selle ühel päeval valmis.
Kristi propageerib avalikult ja oma nime alt rahast rääkimist. Alles hiljuti oli netiavarustest leitav vist Kristi esimene-teine intervjuu teles, aastast 2016. Terevisioonis küsitles teda Urmas Vaino, kes ühel hetkel ootamatult küsis Kristi käest: “Aga, oot, kui palju teil seda raha ikkagi on?” See koht oli üliarmas-naljakas inimlik uudisihimu oma eheduses, ma vähemalt loodan, ja head tuju tekitav. Etv on oma lehe ümber teinud ja kes sealt midagi üles leiab, palju õnne, avastasite just oma ühe supervõime! Guugeldades see klipp enam ka kahjuks välja ei tule.
Raamatus "Kuidas alustada investeerimisega?" sümpatiseerib mulle eriliselt Kristi konkreetsus, peatükkide lihtne keel ja lühidus. Keegi kusagil arvas, et see on kuiv raamat. Mina arvan, et kui see on kuiv, siis selliseid kuivi raamatud ma aint loekski! Kui teile sobib ka asjalik, ilma mõttetu killurebimiseta tekst, siis soovitan küll kahe käega. Isegi siis, kui investeerimine eriti ei huvita, raha aga küll.
Ja minu arvates julgustab see raamat tegutsema, isegi kui alguses on tiba hirmutav ja sammud üliväikesed.
Ootan Kristilt samuti ettevõtlusega seotud raamatut. Ühe osa ettevõtlusest ehk müügistrateegia spikri on Kristi koos kaasautori, Katrin Vilimaa-Otsinguga, kahasse juba kirjutanud. Vau, nüüd vaatan, et Facebooki postituste raamat ka juba olemas.
Tsitaate Kristi Saare raamatust "Kuidas alustada investeerimisega?" saab lugeda Lugemispäevikust.
Raamatu kaanepilt pärineb Apollo kodulehelt.