Atomic Habits—Aatomharjumused
James Clear

22.07.2019

Raimo Ülavere aastalõpu postitusest jäi mulle silma James Cleari raamat "Atomic Habits", kuna rutiini ja harjumuste tekitamine on miski, mis mulle hetkel päris palju huvi ja peavalu tekitab. Suur oli minu rõõm, kui ühel päeval avastasin selle raamatu raamatukogust! Ma nüüd ei tea, kas tänada mõnda ärksat raamatukogutöötajat või lugejat, aga aitäh! Ja tänu RVLile ehk raamatukogude vahelisele laenutusele sain selle raamatu loetud. Uurige enda raamatukogust selle teenuse kohta ja saate aeg-ajalt oma 3-eurose kohvi millegi palju arendavama vastu vahetada.

Seos rikkaks saamisega?

Clear toob välja selle, et harjumused on elu liitintressid. Nagu ikka alguses teed ja teed, aga muutust eriti märgata ei ole. Sellest, nn pettumuste orust on jällegi Ülavere oma blogis juttu teinud. Cleari arvates pole olemas halbu ega häid harjumusi, vaid kõik on kinni sinu huvis. Samuti rõhutab ta, et eesmärgid on vist veidi saatanast, sest nii edukatel kui ebaõnnestujatel on eesmärgid olemas, aga edukatel on edasiviivad harjumused (Ülavere on jälle kirjutanud). Neile, kel eesmärke väga pole (teate küll, mida te teete viie aasta pärast), ütleb Clear julgelt välja, et kui sul on efektiivsed harjumused, saad ka sina edukaks. Jei!

Lihtne ja mängeldes

Clear soovitab harjumuse külge pookimiseks järgnevaid võtteid:

  • Mõtle, milline inimene sa olla tahad? See aitab sul harjumusest kinni pidada ja harjumuse regulaarne tegemine aitab sul selliseks inimeseks saada. Meenub siinkohal üks teine raamat "Astronaudi soovitused eluks", kus tüüp otsustas, et tahab saada kosmonaudiks. Kas kosmonaut lahendab esmalt füüsika koduülesanded või läheb naabrilastega vutti taguma?
  • Alusta harjumusega tegelemist väga lihtsast, kergest ja maksimaalselt kaks minutit kestvast tegevusest. Tegevuse peab lõpetama siis, kui see on veel nauditav protsess. Seal ta tõi näite, et soovid hommikul varem tõusma hakata. Sinu esimeseks etapiks on ...laekuda koju pea iga päev hiljemalt kell kümme õhtul. Siis tuli veel vähemalt kolm-neli etappi, alles siis said kella viis minutit hommikul varem helisema panna.
  • Leia päevakavas selline aeg ja tegevus, millal ja millega oleks kõige lihtsam uus komme endale külge harjutada. Nt kraanikausi võid hommikul üle tõmmata pärast hambapesu. Kohvi tilkumise ajal saad paar venitavat joogaharjutust teha. Kui hommikul on sul tööle-kooli-lasteaeda minejate tramburai, siis enda meelerahuks jäta see aeg heaga rahule.

Kui asi läheb käest

Mõned soovitused ka raskete momentide ületamiseks:
  • Kõik, millest soovid vabaneda tee võimalikult nähtamatuks ja raskeks. Näiteks soovitab ta teleka vaatamise vähendamiseks puldi laiali lammutada ja juhtmed seinast võtta. Iga kord kui tahad vaadata, pead aega ühendamisele kulutama. Üleüldse rõhutab Clear keskkonna tähtsust. Kõik, mida soovid külge harjutada võimalikult nähtavale ja lihtsaks. Kõik, mida soovid vähendada raskeks ja nähtamatuks. Omasuguste seltsi tasub ka otsida.
  • Tee kompromisse - kui ma teen ära x asja, võin vaadata veidi lemmikseriaali.
  • Räägi kõva häälega. Aitab asju meeles hoida. Aga ka ennast kergelt libastuvatest kohtades välja rääkida. Jah, tahan … . Aga pärast olen enda peale vihane ja õnnetu, tuju on ära jne.
  • Kui mõni päev jääb vahele, see on ok. Ära lase harjumusel kaks päeva järjest vahele jääda, sest sellest saab alguse uus harjumus. Ja harjumuste träkkimine ei sobi kõigile.

Otsustav hetk

Inglise keeles decisive moment, oli selle raamatu üks suurimaid ahhaa-momente minu jaoks. Oled lubanud enesele midagi teha, tuled pärast tööd koju ja tunned, et hetkel ei taha küll midagi teha - suundun parem Internetti. Ja kolm tundi hiljem avastad, et oled endiselt Internetis ja õhtuga pole midagi tarka teinud. Väikesed valikud, mis mõjutavad võib vist öelda praktiliselt kõike (meeleolu, produktiivust, tegutsemistahet). Need hetked tuleb ära tunda ja proovida tänane kaks minutit ikkagi kirja saada. Ma tunned need täitsa ära, aga minnalaskmine domineerib enamus päevadel.

Pärast raamatu lugemist mõtlesin, et mida see James selle kahe minutiga jamab, võtan kohe viis minutit. Tunnistan, et kuu aega ei tulnud eriti välja. Lähen juurte juurde. Ehk uuel kuul kaks minutit.

Inglise keeles on raamat väga lihtsalt loetav. Aga Äripäev on ilmutamas "Aatomharjumusi". Kui ilmub, siis eestikeelsena läheb korduslugemisse. Parenting yourself huvilistele kohustuslik. Seniks saad tsitaate Cleari raamatust "Atomic Habits" lugeda Lugemispäevikust.

Raamatu kaanepilt pärineb Penguin Random House kodulehelt.